شرکت آراز شیمی جلفا (سهامی خاص) از زیر مجموعه های شرکت پالایش نفت جی (بزرگترین واحد تولید کننده انواع قیر در منطقه خاور میانه) در سال 1384 تاسیس گریده است.

این شرکت دارای 2 مجتمع پالایشگاهی، یکی در منطقه آزاد تجاری ارس و دیگری در منطقه ویژه 2 اقتصادی بوشهر می باشد که توانایی پالایش و تقطیر انواع خوراکهای نفتی مانند نفت خام، میعانات گازی و تبدیل آنها به فرآورده های نفتی مانند نفتا، گازوئیل، مازوت و همچنین اصلاح و تغییر در آنالیز انواع فرآورده های نفتی را دارد.

شرکت آراز شیمی جلفا قابلیت همکاری با شرکتهای نفتی جهت مشارکت و تولید (با توجه به دارا بودن حجم بالای مخازن ذخیره خوراک) و همچنین آمادگی همکاری با شرکتهای حمل و نقل بین المللی جهت ترانزیت و ذخیره سازی، بارگیری و شوتینگ به کشتی برای محصولات و فرآورده های نفتی را دارد.

آزمایشگاههای شرکت آراز شیمی واقع در هر 2 مجتمع پالایشگاهی از کادری مجرب برخوردار و دارای کلیه تجهیزات آزمایشگاهی جهت انجام آزمایشات گوناگون و ارائه آنالیزهای درخواستی نسبت به فرآورده های نفتی است.

شرکت آراز شیمی جلفا از سال 1395 به عنوان پیمانکار، مسئولیت واحد بشکه و مظروف سازی قیر تولیدی شرکت پالایش نفت جی را نیز بر عهده دارد.